Po uzyskaniu pozwolenia nadawana jest kategoria dostępności.
Wyróżnia się następujące kategorie:
- Rp – wydawane z przepisu lekarza – są to m.in. leki, które mogą stanowić bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, nawet gdy są stosowane prawidłowo bez nadzoru lekarza.
- Rpz – wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania – są to m.in. leki stosowane w terapii chorób lub stanów klinicznych, które muszą być zdiagnozowane w warunkach szpitalnych lub w ośrodkach o odpowiednim zapleczu diagnostycznym – chociaż podawanie i dalsza opieka mogą być prowadzone gdzie indziej.
- Rpw – wydawane z przepisu lekarza, zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, określone w odrębnych przepisach – są to m.in. leki, które zawierają substancję zaklasyfikowaną jako środek odurzający lub substancję psychotropową w ilości niepodlegającej wyłączeniu.
- Lz – stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym – są to leki które – z uwagi na swoje właściwości farmakologiczne, sposób podawania, wskazania, innowacyjność lub ze względu na interes zdrowia publicznego – mogą być stosowane tylko w lecznictwie zamkniętym.
- OTC – wydawane bez przepisu lekarza – są to leki, których nie można przypisać do kategorii dostępności Rp, Rpz, Rpw i LZ, ponieważ nie spełniają odpowiednich kryteriów.